Varna, 12, “Nikulitsel” Str.
phone: 052 / 630 670
Burgas, 2, “Damme Gruev” Str.
phone: 056 / 711 112
Dobrich, 2, „Khan Kardam” Str.
mobile phone: 058 / 588 000
Макулната дегенерация представлява възрастово обусловено заболяване на ретината на окото и по-специално на нейния централен участък, наречен макула. Тази зона на ретината е определяща за остротата на зрението, възприемането на цветовете, четене, писане и разпознаване лицата на хората. Макулната дегенерация е сред водещите причини за слепота при хората над 55-60 години. Поради постепенното увеличаване на общата продължителност на живота се увеличава и броят на регистрираните случаи на пациенти с макулна дегенерация.
Макулна дегенерация (AMD или ARMD) – е медицинско състояние, което може да доведе до замъглено зрение или липса на зрение в центъра на зрителното поле. Диагностика в офталмологията
Съществуват два типа макулна дегенерация:
Сухата форма е много по-често срещана – около 75%-80% от случаите. До сега все още не е установена точно причината за появата на макулната дегенерация. Има доказано рискови фактори като: възраст над 55-60 години; по-често срещана при бялата раса и при светли хора; по-висок риск при жени; тютюнопушене – висок рисков фактор; наднормено тегло; слънчева светлина; високостепенно късогледство.
Влажната макулна дегенерация, наричана още неоваскуларна дегенерация на макулата, е по-тежката форма на заболяването. Развива се при около 10% до 15% от хората с възрастово-обусловена суха макулна дегенерация. При влажната форма под макулата се наблюдава растеж на абнормни кръвоносни съдове, които водят до „изтичане“ на кръв и течност и поява на наподобяващи мехурчета образувания. Появата на тези нови съдове за съжаление води до промяна в зрението.
В самото начало на заболяването се появява замъгляване на зрението, разкривяване на образите, смаляване на образите-микропсия. Лечението на този етап е ефективно за запазване на зрителната острота, само ако бъде започнато навреме.