Вътреочна апликация с анти-VEGF медикамент

Макулната дегенерация представлява възрастово обусловено заболяване на ретината на окото и по-специално на нейния централен участък, наречен макула. Тази зона на ретината е определяща за остротата на зрението, възприемането на цветовете, четене, писане и разпознаване лицата на хората. 

Диабетната ретинопатия е често срещано усложнение от страна на очите при хора, страдащи от захарен диабет. Тя е една от водещите причини за слепота при възрастни. Диабетната ретинопатия се дължи на промени в кръвоносните съдове на ретината.

Има и други заболявания, при които се наблюдава влошаване на зрението поради наличието на новообразувани съдове, дори при млади хора: високостепенно късогледство, оклузия на VCR, ангиоидни стрии и травми на окото, но понякога няма определена причина за появата им.

Целта на вътреочното прилагане на анти-VEGF медикамент е да се намали загубата на зрение при по-горе изброените заболявания. При някои пациенти се постига подобряване на зрението, при други не може да се възстанови това, което вече е загубено, но се запазва наблюдаваното в момента състояние. След местна анестезия лекарството се инжектира в стъкловидното тяло (гелообразната материя изпълваща окото). Вътреочни инжекции с анти-VEGF медикамент се прилагат през равни интервали от време (между четири и шест седмици) или по-дълъг период от време, определяни от лекуващия очен лекар.

Труднодостъпното и скъпоструващо лечение за пациентите с медикамент „EYLEA“, „BEOVU“ и „VABYSMO“ вече е възможно по Здравна каса в двете клиники във Варна и Бургас. По изисквания пациентите с макулна дегенерация /МДСВ/ и диабетна ретинопатия трябва да подготвят редица специфични изследвания, които се извършват единствено и само при нас с най-съвременните и високотехнологични апарати: Фундус камера, AngioVue ОСТ, EasyRet ретинален лазер.

На пациентите се изготвя протокол за отпускане на медикамента към НЗОК, както и се извършва апликация на иновативния медикамент при одобрение.

Медикаментите се използват за лечение на макулна дегенерация и диабетна ретинопатия и се заплащат от здравна каса.

Процедурата за приложението му е:

  • необходимост и показания за поставяне на медикамента се определя след преглед от офталмолог. Прегледът може да бъде платен или по НЗОК;
  • на пациентът се издава протокол по амбулаторна процедура № 38 към лечебното заведение. След това протокола се изпраща по електронен път в Здравна каса;
  •  след одобряване и получаване на протокола от Здравна каса, медикаментът се изписва от семейния лекар и се взима от аптека , която има договор с НЗОК;
  • медикаментът се реумбурсира от касата, като пациентът не доплаща нищо в аптеката;
  • инжектирането на медикамента в окото се извършва при НАС, след предварително уговаряне на ден и час.